Сіалолітіаз
Сіалолітіаз – це доброякісний стан, при якому в слинних протоках утворюються камені. Ці камені називаються конкрементами і в основному складаються з кальцію. Вони можуть розвинутися в будь-якій слинній залозі, включаючи привушну, піднижньощелепну або під’язикову, але найімовірніше вони утворюються в піднижньощелепній залозі. Сіалолітіаз у дітей розвивається рідко.
Найчастіше вони зустрічаються у чоловіків у віці від 30 до 60 років.
Функція слини
Слина в основному складається з води, але також містить невелику кількість електролітів, кальцію, фосфату, важливих антибактеріальних сполук і травних ферментів. Антибактеріальні властивості слини захищають від:
– Інфекції порожнини рота
– Хронічна сухість у роті
– Захворювання ясен -Карієсу
Травні ферменти в слині починають розщеплювати їжу ще до того, як ви її проковтнули, і слина найчастіше виділяється у відповідь на запах і смак їжі. Додаткові функції слини включають допомогу в ковтанні та розмові. Слина виробляється кількома залозами, розташованими в ротовій порожнині і горлі. Потім головні слинні залози транспортують слину через крихітні трубочки, які називаються слинними протоками, які згодом випускають слину в різні місця у роті, особливо під язиком і на дні рота. Три пари великих слинних залоз називаються привушними, піднижньощелепними та під’язиковими залозами. На додаток до основних слинних залоз, є кілька менших залоз, які називаються малими слинними залозами, розташованих у ваших губах, щоках і по всій тканині, що вистилає ваш рот.
Причини
Такі стани, як зневоднення, яке спричиняє згущення, або зниження вмісту води в слині, можуть призвести до утворення каменю кальцієм і фосфатом у слині. Камені часто утворюються в слинних протоках і можуть або повністю перекривати слинну протоку, або частково закупорювати її. У вас може розвинутися сіалолітіаз, навіть якщо ви здорові, і причину не завжди можна точно встановити. Однак стани, які можуть спричинити густу слину та подальший сіалолітіаз, включають: -зневоднення
-Вживання ліків або стани, які викликають сухість у роті (діуретики та антихолінергічні засоби)
-Синдром Шегрена, вовчак та аутоімунні захворювання, при яких імунна система може атакувати слинні залози
-Променева терапія порожнини рота
-подагра
-куріння
-Травма
На піднижньощелепні камені припадає від 80 до 92 відсотків усіх випадків сіалолітіазу, тоді як на привушні камені припадає більшість решти випадків (6–20 відсотків). Під’язикові та малі залози мають відносно низький ризик розвитку каменів. Більшість каменів утворюється лише в одній залозі, але можливе утворення кількох каменів одночасно. Маленькі камені, які не блокують відтік слини, можуть виділятись без симптомів. Однак, коли потік слини стає повністю заблокованим, це може призвести до інфікування відповідної слинної залози Симптоми сіалолітіазу Симптоми зазвичай виникають, коли ви намагаєтеся поїсти (оскільки саме тоді стимулюється виділення слини) і можуть зникати протягом кількох годин після їжі або спроби поїсти. Про це важливо повідомити свого лікаря, оскільки це може допомогти відрізнити сіалолітіаз від інших захворювань.
Симптоми сіалолітіазу можуть включати:
- Набряк уражених слинних залоз, який зазвичай виникає під час їжі
- Утруднене відкривання рота
- Утруднене ковтання Хвороблива шишка під язиком
- Піщинка або дивний смак слини
- Сухість у роті
- Біль і набряк зазвичай навколо вуха або під щелепою
- Важкі інфекції слинної залози можуть викликати сильні симптоми, включаючи лихоманку, втому, а іноді помітний набряк, біль і почервоніння навколо ураженої залози.